به بلاگ نظر سه خوش آمدید.

1. ترتیب سوالات خود را به شکل تصادفی درآورید: یکی از معمول‌ترین پاسخهایی که افراد انتخاب می‌کنند گزینه اول است. با تصادفی کردن پاسخها شما مطمئن خواهید شد که همیشه گزینه اول جلب توجه نخواهد کرد. به عنوان مثال اگر شما از پاسخ دهندگان بخواهید تا غذای مورد علاقه خود را انتخاب کنند احتمالا آنها اولین گزینه را انتخاب خواهند کرد.
نکته: برای مقابله با این مشکل بهتر است گزینه‌ها را به صورت تصادفی بچینید.

2. اندازه سوالات جدولی را محدود کنید: سوالات جدولی امکانی را برای پاسخ دهندگان فراهم می‌کند تا به راحتی به سوالات، پاسخ دهند. اما طولانی شدن این جدول می‌تواند گیج کننده باشد.
نکته: به عنوان یک اصل کلی تعداد سوالات جدولی را به 5 ستون و 10 سطر و حتی کوتاهتر محدود کنید.

3. سوالات غیرضروری را نپرسید: به یاد داشته باشید که هر سوالی مناسب تمام پاسخ دهندگان نیست. اگر شما سوالی بپرسید پاسخ دهنده مجبور خواهد شد به آن سوال جواب دهد بدون اینکه اعتقادی به پاسخ خود داشته باشد.
نکته: اگر سوالی برای پژوهش شما ضروری نیست از مطرح کردن آن صرفنظر کنید.

4. به پژوهش خود تنوع ببخشید: زمانی که شما یک نوع سوال را به کرات بپرسید پاسخ دهنده انگیزه خود را از دست خواهد داد. اگر شما نیاز دارید یک نوع سوال را بارها به طرق مختلف مطرح کنید سعی کنید بخش بندی کنید یا بین سوالات دیگر پخش کنید.
نکته: در صورت امکان از انواع مختلف سوالات، کلمات مختلف، جدا کننده بخش و جدا کننده صفحه استفاده کنید. به عنوان مثال شما می‌توانید سوالات رتبه‌بندی و چندگزینه‌ای را با یک پرسش باز از هم جدا کنید.

5. در مورد ترتیب سوالات هوشمندانه عمل کنید: احتمال کمتری وجود دارد که پاسخ دهندگان به سوالات انتهایی، پاسخهای بی کیفیتی را بدهند. به طور کلی بهتر است سوالات آسان و ضروری در ابتدای پرسشنامه قرار داده شود و سوالاتی که نیاز به تمرکز و زمان بیشتری دارد در انتهای پرسشنامه قرار گیرد.

6. سوالات مبهم، پاسخهای مبهم به همراه دارد: نوع پرسشی که شما مطرح می‌کنید، نوع پاسخهای احتمالی را مشخص می‌کند. اگر شما برای سوال باز خود توضیح کافی ندهید، احتمالا پاسخهای داده شده برای شما سودمند نخواهد بود.
نکته: تنها زمانی از سوالات باز استفاده کنید که خواهان فیدبک هستید ویا به دنبال پاسخی با انشای کاربر هستید و یا منتظر جوابهای غیرمنتظره هستید. در عوض سوالات بسته را زمانی مطرح کنید که بخواهید به کاربران خود شفافیت و آگاهی بیشتری در مورد نحوه پاسخ بدهید.

7. به وقت پاسخ دهندگان خود احترام بگذارید: پرسشنامه طولانی و خسته کننده پاسخ دهندگان شما را ناامید خواهد کرد و باعث می‌شود آنها از پاسخ دادن منصرف شوند. پرسشنامه خود را حتی‌الامکان کوتاه و کاربرپسند طراحی کنید.
نکته: قبل از ارسال پرسشنامه به کاربران خود، یکبار خودتان به آن پاسخ دهید تا زمان تقریبی پر شدن پرسشنامه را تخمین بزنید.